Ohikiitäviä hetkiä

 Kuten jo aiemmin olen usein maininnutkin, niin matkoilla lempipuuhaani on vaellella kamera kädessä ympäriinsä uuttaa kaupunkia tutkaillen. Tuolla konseptilla vietimme Natan kanssa torstai-iltapäivänkin Berliinissä. Vapaata aikaa saapumisen ja iltaohjelman väliin jäi lähes kokonaisen työpäivän verran, joten ehdimme tallustella kilometrin jos toisenkin aurinkoisessa säässä. Välillä pysähdyttiin kadunvarsikahviloihin nauttimaan auringosta ja leppoisasta tunnelmasta.

Sitä leppoisaa tunnelmaa Berliinissä ainakin riitti. Kaupunki tuntui keskellä torstaipäivääkin jotenkin kiirettömältä ja rauhalliselta. Suurkaupunkeihin yleensä kuuluva härdelli ja melu loistivat jotenkin poissaolollaan. Mahdoinkohan vahingossa lipsahtaa johonkin rinnakkaistodellisuuteen?

 Minusta on ihanaa kuvata paikallisia ihmisiä arkisissa askareissaa ja menoissaan. Tässä siis pieni kooste ihmisistä joiden kanssa elämämme ristesivät pienen hetken ajan eräänä päivänä Berliinin aurinkoisilla kaduilla. Kuvat otettu tämän reissunkin järjestäneen Olympuksen PEN-minillä, joka on minulla parhaillaan lainassa.

Lisää kuvia reissusta löytyy blogin FB-sivulta!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

berlin_kollaasi1 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

berlin_kollaasi2

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

berlin_kollaasi3    OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


3 Comments
  • Katerina Alezandra
    Posted at 00:00h, 30 marraskuun Vastaa
  • Marjukka
    Posted at 00:00h, 30 marraskuun Vastaa

    Nää sun kuvat on kyllä niin ihania, pakko pysähtyä hetkeksi jokaisen kuvan välittämän tunnelman ääreen.

  • Sanjana
    Posted at 00:00h, 30 marraskuun Vastaa

    Aivan älyttömän upeita kuvia, huomaa että työksesi oot kuvannu 🙂

    Nuo rajaukset ja tunenlmat kuvissa, ah. <3

Post A Comment